Bankowy Serwis Finansowy


Zadbaj o swoje finanse. Spraw, by pieniądze pracowały dla Ciebie! Przestaw się na mądre oszczędzanie, wybierz korzystne konto osobiste, oszczędnościowe, sprawdź oferty kredytowe, albo pożyczki, pomyśl o ubezpieczeniu lub postaw na intratną inwestycję. Wybierz usługę w zależności od tego, co tak naprawdę Cię interesuje. Naucz się unikać pułapek finansowych razem z Bankowym Serwisem Finansowym.

Newsletter finansowy - dołącz do zadowolonych użytkowników serwisu.

Podanie danych osobowych, a także zgoda na ich przetwarzanie są dobrowolne. Szanujemy Twoją prywatność w każdej chwili możesz zaktualizować lub usunąć swoje dane. Twoje dane są bezpieczne.

Top konta bankowe - Ranking banków i najlepszy rachunek bankowy

Ranking kont bankowychRankingi banków, które są publikowane na wyspecjalizowanych portalach, mają za zadanie pomóc potencjalnemu klientowi banku w dokonaniu wyboru najlepszej dla niego oferty. Z naszego rankingu dowiesz się, które banki w Polsce mają największe aktywa i są najbezpieczniejsze. Wyjaśniamy również jacy są główni udziałowcy banków uznawanych za najlepsze i posiadające najkorzystniejszą dla klientów ofertę kont bankowych. Prezentujemy nie tylko 10 banków, które są największe pod względem sumy aktywów. Sprawdziliśmy również, jak czołowe banki wyglądają pod względem udziałów polskiego lub zagranicznego kapitału. Poniżej prezentujemy także najlepsze konta bankowe.

Nasz ranking kont bankowych nieprzypadkowo powiązaliśmy z tematem największych i najbardziej wiarygodnych banków w Polsce. Każda osoba zakładająca rachunek bankowy, chce aby jej pieniądze były jak najbardziej bezpieczne. Ta kwestia nabrała większego znaczenia po upadłościach kilku SKOK-ów oraz kłopotach dwóch dużych banków spółdzielczych. Nasz ranking banków odpowiada na pytanie, gdzie najlepiej i najbezpieczniej jest założyć rachunek bankowy. Sytuację konsumentów ułatwia fakt, że to właśnie największe i najbardziej stabilne banki zwykle oferują szczególnie ciekawe konta bankowe.

Banki działające w Polsce różnią się pod wieloma względami. O atrakcyjności banku dla klienta potrzebującego konta decyduje wiele czynników. Osoba zakładająca konto w banku, zawsze bierze pod uwagę kwestie związane np. z miesięczną opłatą za rachunek bankowy oraz kartę debetową. Bardzo ważne są również warunki wypłacania pieniędzy z bankomatów. Znaczenie wspomnianych kryteriów jest zupełnie zrozumiałe, ale należy pamiętać również o takich ważnych kwestiach jak: wielkość aktywów banku, struktura jego udziałowców, jakość obsługi i sieć własnych bankomatów oraz oddziałów. Nasz ranking banków odpowiada na pytanie, które instytucje bankowe w Polsce są największe i tym samym najmniej zagrożone upadłością. W tym kontekście warto pamiętać o doświadczeniach poprzedniego kryzysu finansowego. Dobrze pokazał on, że istnieją banki zbyt wielkie, aby upaść.

Ranking banków pod względem aktywów

Ranking banków największych pod względem posiadanych aktywów (skali działalności), zaprezentowaliśmy w Tabeli 1. Wspomniane zestawienie uwzględnia zarówno banki z dominującym kapitałem polskim, jak i spółki bankowe, w których większość posiadają zagraniczni inwestorzy.

Tabela 1 (Ranking banków pod względem wartości aktywów)

Lp. Bank Wartość aktywów
1 PKO Bank Polski 317,1 mld zł
2 Bank Pekao 194,6 mld zł
3 Santander Bank Polska 181,5 mld zł
4 ING Bank Śląski 153,9 mld zł
5 mBank 149,2 mld zł
6 BNP Paribas 106,6 mld zł
7 Bank Millennium 96,8 mld zł
8 Alior Bank 76,3 mld zł
9 Getin Noble Bank 52,8 mld zł
10 Citi Handlowy 51,9 mld zł

W porównaniu z kolejnością rankingową banków w analogicznym okresie roku poprzedniego, nie zaszły praktycznie żadne zmiany. Zmieniły się natomiast (oczywiście w różnym stopniu) porównywane aktywa dziesięciu największych banków w Polsce.

Sytuacja wygląda podobnie wśród mniejszych instytucji bankowych, które plasują się poza pierwszą „dziesiątką” rankingu banków. Jako przykład można wymienić Plus Bank, Bank Ochrony Środowiska lub Idea Bank.

Banki oparte na kapitale polskim bądź zagranicznym

Wbrew pozorom, czasem niełatwo ustalić, kto dokładnie jest właścicielem danego banku. Wynika to z faktu, że banki działają jako spółki akcyjne. Ich udziałowcami (akcjonariuszami) często są inne spółki akcyjne zarejestrowane za granicą. Dlatego za wyznacznik przynależności banku trzeba przyjąć kraj pochodzenia głównego udziałowca.

Po przeprowadzeniu analizy okazuje się, że dużych banków uniwersalnych, to znaczy obsługujących wszystkich klientów (firmowych i prywatnych), ze 100% kapitałem polskim praktycznie w Polsce ... nie ma. Wysoki udział rodzimego kapitału (prywatnego lub państwowego) ma jednak kilka mniejszych banków. Poniższa Tabela 2 przedstawia cztery czołowe banki, posiadające największy procentowo udział kapitału polskiego.

Tabela 2 (Ranking banków posiadających największy procentowo udział polskiego kapitału)

Lp. Bank Główny udziałowiec Kraj Aktywa
1 Getin Noble Bank Leszek Czarnecki - 63% Polska 52,8 mld zł
2 Bank Ochrony Środowiska Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 58% Polska 18,5 mld zł
3 Idea Bank Getin Holding - 54% Polska 17,3 mld zł
4 Bank Pocztowy Poczta Polska 75%, PKO BP 25% Polska 8,0 mld zł

Trzy banki przodujące pod względem wielkości aktywów, przy jednoczesnym największym udziale polskiego kapitału są już całkiem inne, co pokazuje Tabela 3.

Tabela 3 (Ranking banków z kapitałem polskim posiadających największą sumę aktywów)

Lp. Bank Główny udziałowiec Kraj Aktywa Udział kapitału polskiego
(główny akcjonariusz)
1 PKO Bank Polski Skarb Państwa 29% Polska 317,1 mld zł 29%
2 Bank Pekao PZU S.A. 20%, Polski Fundusz Rozwoju S.A. 12,8% Polska 194,6 mld zł 33%
3 Alior Bank PZU S.A - 32% Polska 76,3 mld zł 32%

Z powyższej tabeli wynika, że udziały polskiego kapitału w porównywanych bankach wynoszą 29% - 33%. Można też zauważyć, że miejsce pierwsze i drugie pokrywa się z rankingiem największych banków w ogóle (patrz Tabela 1.).

Ranking banków największych pod względem sumy aktywów i posiadających jednocześnie przewagę kapitału zagranicznego został przedstawiony w Tabeli 4.

Tabela 4 (Ranking banków z dominującym zagranicznym kapitałem, posiadających jednocześnie największą sumę aktywów)

Lp. Bank Główny udziałowiec Kraj Aktywa Udział kapitału obcego
(główny akcjonariusz)
1 Santander Bank Polska Banco Santander Hiszpania 181,5 mld zł 67%
2 ING Bank Śląski Grupa ING Holandia 153,9 mld zł 75%
3 mBank Commerzbank Niemcy 149,2 mld zł 69%

Jak wynika z powyższej tabeli (w porównaniu do danych z Tabeli 1), banki w których przeważa kapitał zagraniczny, obecnie należą do czołówki największych banków działających w Polsce.

Konta oferowane przez banki - Ranking banków, ranking kont bankowych

Zanim wybierzemy bank, zawsze sprawdźmy podstawowe parametry konta i koszty - na przykład miesięczne koszty prowadzenia rachunku bankowego, obsługi karty debetowej, każdego przelewu zewnętrznego oraz wypłaty gotówki z bankomatów. Najlepsze banki uniwersalne oferują to wszystko nawet całkiem za darmo, lecz zwykle pod pewnymi warunkami.

Co to jest rachunek bankowy? Rachunek bankowy utożsamiany z kontem bankowym to produkt finansowy, który służy do bezpiecznego lokowania środków finansowych w banku lub SKOK-u, a także do bieżącego zarządzania nimi. Konto bankowe zapewnia swobodę zarządzania pieniędzmi. Do grupy kont bankowych zaliczamy nie tylko rachunki oszczędnościowo - rozliczeniowe (ROR-y) dla osób prywatnych, które są popularnie nazywane również kontami osobistymi. W ramach swojej oferty kont bankowych, krajowe banki proponują również specjalne konta młodzieżowe, konta oszczędnościowe, konta walutowe oraz konta firmowe.

Trzy największe banki z kapitałem rodzimym oraz trzy kolejne z kapitałem obcym, proponują swój rachunek bankowy na przedstawionych poniżej warunkach. Poniższa tabela informuje, jaką nazwę ma dany rachunek bankowy oraz przestawia jego krótką charakterystykę i wysokość najważniejszych opłat (w tym warunki potrzebne do zwolnienia z nich). Mowa o opłatach za prowadzenie konta w banku, przelewy (przez Internet i w oddziale), kartę debetową, korzystanie z bankomatów oraz wypłaty w oddziałach. Poniższy ranking kont bankowych zawiera top konta bankowe (najlepsze konta bankowe), które są oferowane przez instytucje zajmujące najwyższe miejsca w rankingu banków.

Banki z kapitałem polskim

1. PKO Bank Polski
KONTO 0 zł / 8 zł
KARTA 0 zł / 1,99 zł / 8 zł
BANKOMATY 0 zł / 3%, min. 5 zł
PRZELEWY 0 zł / 5,99 zł
 
 • dla osób powyżej 18 r.ż., szczególnie polecane dla benficjentów programu 500+
 • 0 zł za prowadzenie konta przy wydaniu karty debetowej oraz dla beneficjentów 500+
 • nowoczesna aplikacja mobilna IKO
 •   wystarczy wyrazić zgodę na wydanie karty debetowej, aktywować ją i wykonać transakcje na wymagane minimum, aby nie płacić za prowadzenie konta i kartę
2. Bank Pekao
KONTO 0 zł / 6 zł
KARTA 0 zł / 3 zł
BANKOMATY 0 zł / 2% min. 5zł
PRZELEWY 0 zł / 10 zł
 
 • niskie, łatwe do uniknięcia opłaty (darmowe konto dla klientów do 26 roku życia)
 • możliwość zwolnienia z opłaty za prowadzenie konta po skończeniu 26 lat, albo przy min. wpływie 500 zł/m-c oraz po min. 1 transakcji kartą/m-c
 • konto polecane dla podróżnika lub podróżniczki ze względu na korzystne przewalutowania transakcji kartą
 •   oczekiwane minimalne comiesięczne wpływy i 1 transakcja kartą, aby uniknąć opłaty za prowadzenie konta i kartę
3. Alior Bank
KONTO 0 zł / 10 zł
KARTA 0 zł / 5 zł
BANKOMATY 0 zł / 2,5 zł / 5zł
PRZELEWY 0 zł / 8 zł
 
 • możliwość elastycznego wyboru dodatkowych korzyści do rachunku (np. bezpłatne bankomaty, moneyback, darmowe przelewy natychmiastowe)
 • znakomity rachunek na wakacje zagraniczne (bardzo korzystne przewalutowania przy płatnościach kartą)
 • możliwość zwolnienia z opłat za prowadzenie - wpływ min. 1500 zł/m-c lub dla osób, które nie ukończyły 26 lat
 •   wymagane aktywne korzystanie z usługi, aby uniknąć opłaty za prowadzenie konta i kartę

Banki z kapitałem obcym

1. Santander Bank Polska
KONTO 0 zł
KARTA 3 zł / 0 zł lub 5 zł
BANKOMATY 0 zł / 5 zł
PRZELEWY 0 zł / 5zł / 10 zł
 
 • praktycznie bezpłatne konto dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia
 • możliwość wyboru opcji opłat za kartę i zwolnienia z opłaty - min. 5 transakcji kartą/m-c
 • możliwość zwolnienia z opłat za wypłaty z bankomatów obcych
 •   na start - oczekiwane zasilenie konta kwotą min. 1000 zł
2. ING Bank Śląski
KONTO 0 zł
KARTA 0 zł / 7 zł
BANKOMATY 0 zł / 2,5 zł / 3%
PRZELEWY 0 zł / 9 zł
 
 • dla osób powyżej 18 r.ż., dobra oferta dla podróżnika, liczne promocje dla obecnych klientów
 • możliwość zwolnienia z opłat za kartę - transakcje min. 300 zł (200 zł / 18-26 lat) w okresie miesięcznym od dnia 29 m-ca do 28 kolejnego m-ca
 • możliwość zwolnienia z transakcji bankomatem (bezpłatne są tylko bankomaty ING i Planet Cash)
 •   wystarczy wykonać transakcje kartą na wymagane minimum, aby zyskać zwolnienie z opłat
3. mBank
KONTO 0 zł
KARTA 0 zł / 7 zł
BANKOMATY 0 zł / 2,5 zł
PRZELEWY 0 zł / 2 zł
 
 • dla osób powyżej 18 r.ż., darmowe konto, łatwa do uniknięcia opłata za kartę i wypłaty z bankomatów, atrakcyjne usługi dodatkowe (mOkazje...)
 • możliwość zwolnienie z opłaty za kartę - min. 1 transakcja/m-c
 • możliwość zwolnienia z opłat za wypłaty z bankomatu w Polsce i za granicą
 •   wystarczy dokonać 1 transakcje kartą miesięcznie, aby zyskać zwolnienie z opłat

Powyższe informacje potwierdzają, że w wiodących bankach łatwo znajdziemy atrakcyjny rachunek bankowy. Wszystkie analizowane powyżej konta bankowe wydają się dobrą propozycją. Na szczególną uwagę zasługuje jednak oferta PKO Banku Polskiego, która wygrała nasz ranking kont bankowych. Lider krajowego rynku ze względu na swoją wielkość, stabilną sytuację finansową i państwowego udziałowca (Skarb Państwa) zapewnia największe bezpieczeństwo środków. W ramach polecanego przez nas Konta za Zero, PKO Bank Polski proponuje między innymi bardzo dużą sieć własnych bankomatów i zwolnienie z opłaty za prowadzenie konta dla posiadaczy karty debetowej oraz dla beneficjentów programu „500+”. Warto również wspomnieć o bardzo przyjaznej aplikacji mobilnej IKO.

Bezpieczeństwo - ile pieniędzy trzymać w banku?

Mając do dyspozycji więcej niż 100 tys. euro, w celu zmniejszenia ryzyka dobrze jest pomyśleć o podziale wkładów i powierzyć swoje pieniądze więcej niż jednemu bankowi. Najlepiej, aby depozyt bankowy w jednym banku nie przekraczał równowartości 100 tys. euro, czyli ok. 400 tys. zł (w zależności od aktualnego kursu euro-złoty).

Warto pamiętać, że w Polsce wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze oraz SKOK-i są na bieżąco monitorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Depozyty we wszystkich bankach komercyjnych, bankach spółdzielczych i SKOK-ach (spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych) chroni BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ta instytucja ma na celu zapewnienie klientom banków i SKOK-ów bezpieczeństwa depozytów. W przypadku plajty banku lub SKOK-u, BFG zwraca pieniądze do maksymalnej wartości państwowej gwarancji, czyli do 100 tys. euro. Co ważne, taki limit ochrony dla posiadaczy kont i lokat dotyczy każdego upadłego banku oraz SKOK-u z osobna.

Alior Bank Bank Millennium Bank Pekao Bank Pocztowy BNP Paribas BOŚ Bank Citi Handlowy Credit Agricole EnveloBank Eurobank Getin Bank Idea Bank ING Bank Śląski Inteligo Lion's Bank mBank Nest Bank PKO Bank Polski Plus Bank Santander Bank Polska Santander Consumer Bank T-Mobile Usługi Bankowe Toyota Bank

Oferta kont bankowych nie ogranicza się tylko do rachunków osobistych (największych pod względem aktywów), które zaprezentowaliśmy w powyższym rankingu. Warto zdawać sobie sprawę, że banki oferują również atrakcyjne finansowo konta osobiste-internetowe, ciekawe konta oszczędnościowe, konta młodzieżowe, konta walutowe oraz konta firmowe. Dla każdej z tych kategorii, przygotowaliśmy osobny ranking kont bankowych. Dołączony poniżej ranking kont oszczędnościowych powinny sprawdzić osoby, które szukają alternatywy dla lokat. Oszczędnościowe konta w banku bywają równie zyskowne jak lokaty. Rankingiem kont młodzieżowych mogą być natomiast zainteresowani najmłodsi internauci oraz ich rodzice. Banki mają bowiem ciekawe oferty dla młodych klientów. Czwarty ranking kont bankowych prezentuje natomiast propozycje, które są najlepsze dla posiadaczy walut (np. dolara amerykańskiego, euro, funta brytyjskiego oraz franka szwajcarskiego). Poniżej można znaleźć również link, który prowadzi do naszego rankingu kont firmowych. Te konta dla firm oprócz standardowej funkcjonalności mogą zapewniać przedsiębiorcom ciekawe bonusy.

Wszystkie powyższe informacje sugerują, że założenie konta bankowego w jednym z największych krajowych banków jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Takie wiodące instytucje bankowe, oferują bowiem najlepsze warunki prowadzenia kont bankowych. Dodatkową zaletą jest większa stabilność finansowa kilku najważniejszych banków. Warto pamiętać, że w porównaniu z mniejszymi bankami komercyjnymi oraz bankami spółdzielczymi, największe krajowe banki są szczególnie dokładnie kontrolowane przez nadzór finansowy.  W razie kryzysu, największe banki z kapitałem obcym, prawdopodobnie będą mogły liczyć na pomoc zagranicznych właścicieli. O bezpieczeństwo takich strategicznych banków jak np. PKO PB oraz Pekao, szczególnie będzie dbał natomiast Skarb Państwa.

Konta bankowe - Ranking kont bankowych
konta bankowe Ocena:3.0 40
 • Gwiazdki: 3.25 / 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
40 głosów

PKO BP jest najpopularniejszym, uniwersalnym bankiem w Polsce, mającym najwięcej drobnych klientów detalicznych, którzy często polecają go innym osobom. Wynika to w dużej mierze z faktu, iż bank ten dysponuje najbardziej rozbudowanymi sieciami zarówno oddziałów z kompetentną i miłą obsługą, jak i bankomatów. I jedne, i drugie spotkasz niemal w każdej większej miejscowości w kraju.

Oferowane przez PKO BP Konto za Zero jest polecane i często wybierane głównie ze względu na niewielkie opłaty podstawowe i brak opłat za przelewy internetowe. Zachęcająca jest też bardzo duża łatwość uzyskania całkowitego zwolnienia z opłat za prowadzenie i kartę - wystarczy dokonywać płatności na co najmniej 300 zł w okresie rozliczeniowym. Debet do kwoty 1 000 złotych jest przy tym nieoprocentowany przez 30 dni. Płatności możesz dokonywać też korzystając z kodu Blik albo zbliżeniowo telefonem komórkowym dzięki aplikacji iKO. Ponadto, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oferowane są atrakcyjne promocje.

Złóż zatem wniosek o Konto za Zero z kartą debetową i wykonaj w miesiącu przynajmniej jedną transakcję bezgotówkową kartą wydaną do rachunku bankowego, aby nie płacić za prowadzenie konta i kartę. Konto jest bardzo łatwe do założenia, a szybko i wygodnie zrobisz to online.