- Bankowy.info.pl
- Top kredyty bankowe - Planujemy kredyt, który kredyt bankowy wybrać? Czym jest zdolność kredytowa, gdzie szukać pomocy?
Top kredyty bankowe - Czym jest zdolność kredytowa, gdzie szukać pomocy?
Kredyty bankowe to niezwykle szeroka grupa usług, dedykowana zarówno Klientom Indywidualnym jak i Klientom Biznesowym. Niestety, powszechnie oferty banków nie są tak jasne i czytelne, jak mogłoby się wydawać. Żargon prawniczy, niezliczona ilość formalności, strach przed brakiem zdolności kredytowej – to wszystko sprawia, że większość z nas odwleka w czasie wybór odpowiedniej usługi. Niesłusznie. Poniższe opracowanie uwzględnia wszystkie kluczowe terminy, jakie każdy z nas powinien znać, jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego. Co więcej znajdują się tu odnośniki do rankingów kredytów: hipotecznych, gotówkowych, samochodowych, konsolidacyjnych oraz dla firm. Warto w wolnym czasie przeanalizować dostępne możliwości.
Kredyty bankowe
Podstawowe informacje o kredytach bankowych
Co to jest kredyt bankowy?
Kredyt bankowy to nic innego jak, sporządzona na specjalnych warunkach, umowa pisemna pomiędzy konsumentem, a bankiem – kredytobiorcą, a kredytodawcą. Na jej podstawie wybrany przez nas bank obliguje się do udostępnienia nam określonej kwoty, na ściśle określony czas zawarty w umowie. Sam kredytobiorca ma obowiązek przestrzegać wszystkich postanowień umowy, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania otrzymanych środków pieniężnych zgodnie z ich przeznaczeniem (tzn. cel kredytu bankowego) oraz ich zwrotu – nie tylko w określonym czasie, ale również z należnymi prowizjami bądź odsetkami, czyli wynagrodzeniem banku. Stosunek klient – bank bazuje na trzech charakterystycznych cechach:
- zwrotność – obowiązek spłaty kredytu,
- terminowość – termin spłaty kredytu oraz
- oprocentowanie – odsetki kredytu.
Kredyt bankowy czy pożyczka bankowa – co wybrać?
Zastanawiasz się jaka jest różnica pomiędzy kredytem bankowym, a pożyczką? Uważaj, to dwie zupełnie inne usługi. Kredyt i pożyczka nie są pojęciami tożsamymi, mimo iż używane są zamiennie.
KREDYT | POŻYCZKA | |
---|---|---|
Instytucja udzielająca | Bank | Instytucja finansowa/Osoba prywatna |
Podstawa prawna | Prawo Bankowe | Kodeks Cywilny |
Cel (przeznaczenie) | Wymagany, określony w umowie | Niewymagany, dowolny |
Przedmiot | Pieniądze | Pieniądze bądź inne, zdefiniowane w umowę dobra |
Rodzaj umowy | Wyłączenie pisemna | Dowolna (np. ustna) |
Koszty | Określone w umowie prowizja oraz odsetki | Określone w umowie, aczkolwiek może być nieodpłatna |
Proces otrzymania przedmiotu umowy | Czasochłonny, wymaga odpowiedniej dokumentacji | Krótki, zazwyczaj przy ograniczonej dokumentacji |
Zabezpieczanie umowy | Wyszczególnione w umowę np. hipoteka, weksel, gwarancja bankowa | Brak |
Termin spłaty | Stosunkowo długi (nawet do kilkudziesięciu lat) | Krótki (nierzadko w miesiącach) |
Pamiętaj, kluczową różnicą pomiędzy kredytem bankowym, a pożyczką jest kwota, jaką możemy uzyskać przy wyborze danego rozwiązania. Pożyczka gwarantuje nam niewielkie sumy pieniędzy w szybkim czasie, ze stosunkowo krótkim okresem ich spłaty. Kredyt natomiast odnosi się do znacznie wyższych kwot, których spłata rozłożona jest na wiele lat.
Kredyt kredytowi nierówny, czyli rodzaje kredytów bankowych
Ze względu na zróżnicowane oferty banków, wyszczególnić możemy wiele rodzajów kredytów. Obecnie możliwe jest uzyskanie dodatkowych pieniędzy niemal na każdy cel – począwszy od ważnych uroczystości rodzinnych, poprzez wakacje, a skończywszy na zakupie sprzętu kuchennego. Przyjmuje się jednak pięć podstawowych produktów bankowych w omawianym zakresie:
- Kredyty hipoteczne – szczególnie popularny w Polsce kredyt hipoteczny udzielany jest przede wszystkim na zakup nieruchomości. Okres spłaty kredytu hipotecznego oscyluje w granicach 10-30 lat. Produkt ten charakteryzuje się wyjątkowo złożoną umową kredytową.
- Kredyty konsumpcyjne – równie popularny co swój poprzednik. Kredyt konsumpcyjny udzielany jest kredytobiorcy na zaspokojenie ściśle określonych, bieżących potrzeb np. zakupu lodówki. Okres spłaty kredytu konsumpcyjnego wynosi nie więcej niż kilka lat.
- Kredyty konsolidacyjne – mało popularny, aczkolwiek niezwykle przydatny. Kredyt konsolidacyjny umożliwia połączenie wszystkich posiadanych przez nas zobowiązań w jedno (jeden kredyt bankowy). Produkt ten znacząco ułatwia comiesięczne spłacanie długów.
- Kredyty inwestycyjne – najmniej popularny produkt udzielany przede wszystkim na zakup rozwiązań mających na celu powiększenie naszego majątku (inwestycje) np. akcje bądź papiery wartościowe. Kredyt inwestycyjny przoduje w przypadku Klientów Biznesowych.
- Karty kredytowe – znajdująca się w niemal każdym portfelu karta kredytowa to również rodzaj kredytu bankowego.
Można śmiało stwierdzić, że to mini kredyt na dowolny cel.
Kredyty bankowe możemy podzielić również ze względu na termin ich spłaty:
- Kredyt bankowy krótkoterminowy – udzielany na okres maksymalnie do jednego roku,
- Kredyt bankowy średnioterminowy – udzielany na okres 1–3 lat,
- Kredyt bankowy długoterminowy – udzielany na okres powyżej 3 lat.
Ostatecznie warto wspomnieć na podziale kredytów bankowych w odniesieniu do przedmiotu umowy. Tu wyszczególnić możemy:
- Kredyty mieszkaniowe – kredyt hipoteczny oraz kredyt o innym zabezpieczeniu,
- Kredyty konsumpcyjne – kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, karta kredytowa (kredyt mający powiązania z naszym rachunkiem bankowym), kredyt studencki.
Warto wiedzieć również, że istnieją również kredyty bankowe odnawialne oraz kredyty bankowe nieodnawialne, a także kredyty bankowe w walucie krajowej (w złotówkach) oraz kredyty bankowe w dewizach (walucie obcej np. frankach szwajcarskich).
Jak wygląda moja zdolność kredytowa?
Planujesz zakup nieruchomości, ale nie wiesz, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową? Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Zdolność kredytowa to nic innego jak Twoja zdolność do spłacenia kredytu bankowego (wraz z odsetkami) w określonym czasie. Bez zdolności kredytowej niemożliwe jest uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Na zdolność kredytową mają wpływ m.in.: dochody i ich regularność, comiesięczne koszty, aktualne zadłużenie oraz historia dotychczasowych spłat ewentualnych pożyczek/kredytów (historia kredytowa), a także sytuacja zawodowa.
Uwaga, zdolność kredytową możemy sprawdzić w BIK.pl (Biuro Informacji Kredytowej), a także w naszym własnym banku (w placówce bądź telefonicznie). Dodatkowo, możliwe jest zweryfikowanie zdolności kredytowej bez wychodzenia z domu (sprawdzanie zdolności kredytowej online) przy pomocy kalkulatora zdolności kredytowej (w zależności od naszych potrzeb: kalkulatora zdolności kredytowej dla kredytu gotówkowego oraz kredytora zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego).
Papierologia – formalności spędzające sen z powiek
Decydując się na kredyt zobowiązani jesteśmy dostarczyć do banku szereg dokumentów. Każdy kredyt bankowy wymaga nieco innych – o tym co, gdzie oraz w ilu kopiach przynieść poinformuje nas nasz doradca finansowy bądź pracownik banku. Kluczowym dokumentem jest dokument tożsamości. Przy niemal każdym kredycie bankowym wymagane są: wniosek kredytowy oraz dokumenty dochodowe potwierdzające nasze zarobki. Liczba formalności uzależniona jest od wewnętrznych procedur danej instytucji finansowej.
Doradca kredytowy – kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?
- Jeżeli nie wiesz, jaki kredyt wziąć – jaki cel wskazać – doradca finansowy przedstawi Ci wszystkie rozwiązania, z których możesz korzystać.
- Doradca finansowy pomoże Ci zgromadzić niezbędną dokumentację, wypełnić wszystkie formalności oraz złoży je w Twoim imieniu do banku.
- Specjalista doradzi Ci w kwestii umowy kredytowej – pomoże rozumieć zawiłe kwestie prawne, a także wskaże optymalne dla Ciebie rozwiązania. Co więcej, nie pozwoli Ci podpisać czegoś, czego będziesz potem żałował.
- Jeżeli wydaje Ci się, że w Twojej sytuacji kredyt bankowy jest jedynie odległym marzeniem, doradca finansowy – jak sama nazwa wskazuje – doradzi Ci, który produkt bankowy wybrać, aby na pewno otrzymać pieniądze.
- Współpraca z ekspertem kredytowym doskonale sprawdzi się w przypadku tych osób, które pragną otrzymać kredyt bankowy w jak najszybszym czasie.
- A co, jeśli marzy Ci się kredyt na dowolny cel? To również jest możliwe. Doradca finansowy pomoże Ci uzyskać kredyt na wakacje, wesele bądź remont łazienki.
Eksperci finansowi
- bezpłatne porównanie kredytów ofert 20 banków
- kredyty hipoteczne z niską ratą, długi okres kredytowania, nawet do 35 lat
- negocjujemy warunki kredytowe z bankami
- optymalna oferta kredytowa wybrana z porównania 14 banków
- długi okres spłaty, niskie raty i atrakcyjne oprocentowanie
- pomoc w załatwieniu formalności
- bezpłatne porównanie wybranej oferty z ofertami 15 innych banków
- ponad 100 ofert produktów hipotecznych i ubezpieczeniowych
- zespół ekspertów finansowych w całej Polsce
Z życia wzięte: Ile zarabia doradca finansowy na kredycie? Czy można mu zaufać?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że większość branych przez nich – na własną rękę bądź u dewelopera mieszkaniowego – kredytów jest przepłacona. Jak to możliwe? Kredytobiorcy nie wiedzą bowiem jak działa stosowany przez banki algorytm liczenia raty kredytowej, nie są w stanie przeanalizować kosztów produktów bankowych, a także nie mają możliwości zrezygnowania np. z ubezpieczenia albo karty kredytowej. Warto wspomnieć, że poszukiwanie najtańszego kredytu na własną rękę nie jest rzeczą prostą. Można powiedzieć, że jest wręcz niemożliwe. Już po 3 złożonych w bankach wnioskach kredytowych nasza ocena w BIK spada. Mówiąc prościej, każdy kolejny wniosek o kredyt obniża naszą zdolność kredytową. Finalnie, albo w ogóle nie dostaniemy kredytu, albo warunki postawione nam przez bank będą wyjątkowo nieopłacalne, zaś sam kredyt bardzo drogi. Czy zatem warto w ogóle podejmować negocjacje z bankiem? Kluczem do sukcesu jest dobre przygotowanie. Wybierzmy jeden, maksymalnie dwa interesujące nas kredyty, przygotujmy niezbędne dokumenty, następnie złóżmy wniosek o kredyt. Jeżeli nasze starania „spełzną na niczym” tj. bank odmówi nam kredytu, wówczas warto skontaktować się z dobrym doradcą kredytowym.
Mimo że model wynagradzania doradców finansowych w naszym kraju prowadzi do wielu w tym zawodzie nadużyć, istnieje spora grupa specjalistów, której możemy ufać. Nie ukrywajmy – zarobki doradców kredytowych uzależnione są od nas samych tj. od tego, jaki produkt z ich pomocą uda nam się pozyskać. Nie ponosimy żadnych bezpośrednich kosztów za ich pomoc – ich wynagrodzenie ukryte jest w kosztach kredytu. Specjaliści finansowi wiedzą jednak z góry jaką prowizję dostaną za sprzedaż konkretnego rozwiązania i nie zawsze będą działać dla Twojego dobra, a we własnym interesie. Posiadając taką wiedzę, ciężko obdarzyć ich zaufaniem. Jak zatem uniknąć ewentualnych nadużyć ze strony doradcy kredytowego? Wystarczy odrobina czujności. Po pierwsze: udaj się do doradcy kredytowego z konkretnymi, wybranymi przez siebie ofertami. Po drugie: nie daj się namówić na większy kredyt, aniżeli potrzebujesz. Po trzecie: dokładnie przemyśl zakup wszystkich dodatkowych produktów, jakie ten Ci zaproponuje.
Kredyt bez wychodzenia z domu – witamy w XXI wieku
Który kredyt bankowy jest najlepszy? Za który kredyt zapłacimy najmniej? Jaki kredyt hipoteczny wybrać? Chociaż wydaje się, że odpowiedzi na te pytania nie są proste, już teraz każdy z nas może je uzyskać bez wychodzenia z domu. Jak to możliwe? Każdy z nas może skorzystać z pomocy prostego narzędzia, jakim jest ranking kredytów.
Wyróżniamy wiele tego typu rankingów. W sieci znajdziemy zarówno popularne ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych, a także ranking kredytów samochodowych, na remont bądź na wakacje. Zestawienie najlepszych w danym czasie usług bankowych umożliwia szybką analizę rynku i wybór najciekawszej, a zarazem najtańszej propozycji. Ranking kredytów pomoże nam zawęzić obszar poszukiwań do najlepszych ofert na rynku.
Ranking kredytów hipotecznych, czy gotówkowych, tak samo jak każdych innych kredytów bankowych, zawiera wszystkie podstawowe informacje, umożliwiające nam podjęcie wyboru. Te praktyczne rozwiązanie wyszczególnia takie dane jak: RRSO, oprocentowanie kredytu, prowizja kredytu, oszacowana miesięczna rata kredytu, a także całkowity koszt kredytu. Ranking kredytów umożliwia także porównanie aktualnych rozwiązań – ofert wielu banków. Dzięki temu każdy z nas może zapoznać się z daną opcją bez np. irytujących reklam poszczególnych placówek.
Ranking kredytów bankowych (online) zalety:
- Aktualny – dotyczy aktualnej oferty banków (na dany rok i miesiąc);
- Zawiera wszystkie podstawowe informacje, a po rozwinięciu szczegóły danej opcji;
- Powala na szybką analizę produktów bankowych oraz ich porównanie;
- Pokazuje który kredyt kosztuje najmniej;
- Wskazuje najchętniej wybierane przez konsumentów w Polsce kredyty bankowe;
- Przedstawia nam zalety i wady danego kredytu.
Ranking kredytów
Chociaż wybór najlepszego z najlepszych – kredytu bankowego dostosowanego do naszych potrzeb i preferencji jest trudny i czasochłonny, narzędzia takie jak rankingi, porównania usług bankowych czy współpraca z doradcą finansowym mogą znacząco ułatwić nam całe przedsięwzięcie i ostatecznie pomóc w znalezieniu dobrego rozwiązania. Odpowiednio skonstruowany ranking zawęzi nasze poszukiwania, zaś rozmowa ze specjalistą pomoże w zawiłych formalnościach i stosowanych przez banki kruczkach prawnych. Ważne jednak, by podejmując decyzję o wzięciu kredytu bankowego, kierować się zdrowym rozsądkiem.