Bankowy Serwis Finansowy


Zadbaj o swoje finanse. Spraw, by pieniądze pracowały dla Ciebie! Przestaw się na mądre oszczędzanie, wybierz korzystne konto osobiste, oszczędnościowe, sprawdź oferty kredytowe, albo pożyczki, pomyśl o ubezpieczeniu lub postaw na intratną inwestycję. Wybierz usługę w zależności od tego, co tak naprawdę Cię interesuje. Naucz się unikać pułapek finansowych razem z Bankowym Serwisem Finansowym.

Newsletter finansowy - dołącz do zadowolonych użytkowników serwisu.

Podanie danych osobowych, a także zgoda na ich przetwarzanie są dobrowolne. Szanujemy Twoją prywatność w każdej chwili możesz zaktualizować lub usunąć swoje dane. Twoje dane są bezpieczne.

Rachunek bankowy a konto bankowe - jaka różnica? Konto bez opłat!

Rachunek bankowy

Rachunek bankowy a konto bankoweWiększość dorosłych Polaków posiada obecnie konto bankowe lub rachunek bankowy, a już z pewnością terminy te nie są nikomu obce. Bez tych produktów bankowych niełatwo wyobrazić sobie dokonywanie szybkich i sprawnych transakcji finansowych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego bądź biznesu. Obydwa te pojęcia często są uważane za dokładnie jednoznaczne. Jednakże są między nimi pewne różnice.

W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest konto bankowe a czym rachunek bankowy, czym się one różnią, czy warto posiadać więcej niż jedno konto bankowe. Przedstawiamy też propozycje wybranych kont bankowych bez opłat, które z tego powodu są przez klientów często uważane za najatrakcyjniejsze.

Czym jest konto bankowe, a czym rachunek bankowy?

Pojęcia “konto bankowe” oraz “rachunek bankowy” zwykle są utożsamiane, ale istnieją między nimi różnice. Zarówno konta bankowe jak i rachunki bankowe służą do prowadzenia wszelkich operacji finansowych, związanych czy to z gospodarstwem domowym, czy biznesem. Obsługiwane są one tylko w oddziałach danego banku, oczywiście nie tylko w tym konkretnym, w którym były zakładane (tzw. obsługa odmiejscowiona).

Różnice między kontami bankowymi a rachunkami bankowymi to:

  • konta z reguły są nieoprocentowane, zaś rachunki są;
  • do kont można bądź trzeba posiadać kartę, do rachunków nie;
  • w ramach jednego konta bankowego można posiadać wiele rachunków bankowych.

Co to jest rachunek bankowy?

Banki prowadzą z reguły:

  • rachunki rozliczeniowe (bieżące i pomocnicze) - dla rozliczeń osób prawnych oraz fizycznych prowadzących działalność zarobkową na swój rachunek;
  • rachunki oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe i rachunki terminowych lokat oszczędnościowych - dla osób fizycznych oraz pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych;
  • rachunki powiernicze - dla środków pieniężnych powierzonych posiadaczowi rachunku przez osobę trzecią na podstawie umowy.

Czy warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy warto jest posiadać więcej niż jedno konto bankowe. Naszym zdaniem raczej tak, i to z kilku powodów. Odpowiednio użytkowane dodatkowe konto osobiste może przynieść wymierne korzyści, np. pomoże w:

  • oddzieleniu domowych wydatków od korzystania z ofert oszczędnościowych czy promocji;
  • oddzieleniu opłat stałych od okazjonalnych;
  • zgromadzeniu środków na określony cel (kształcenie, leczenie, wakacje, samochód itp.).

Decydując się na założenie kolejnego konta, warto wybrać je w banku oferującym uniknięcie obligatoryjnych, najczęstszych opłat, lub przynajmniej ich zminimalizowanie. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać jeszcze więcej kont czy rachunków bankowych, ale taka decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana.

Darmowe konta bankowe

Ponieważ dziś oprocentowanie lokat jest w każdym praktycznie banku bardzo niskie, niemal bliskie zeru, banki imają się różnych sposobów, aby przyciągnąć klienta. Jednym ze sposobów jest maksymalne obniżanie opłat, zwykle związanych z założeniem, posiadaniem i prowadzeniem konta oraz całej powiązanej z kontem oferty. Na koszt prowadzenia konta bankowego składają się przede wszystkim opłaty za prowadzenie, transakcje internetowe, wpłaty i wypłaty w oddziale, opłaty za wypłaty z bankomatów oraz w oddziale banku. Są to tzw. opłaty standardowe i dotyczą najczęściej wykonywanych operacji bankowych.

Pod względem całkowitych kosztów związanych z kontami bankowymi, jedną z najbardziej interesujących wydaje się być oferta Getin Banku. Konto Proste Zasady dla klientów indywidualnych, które oferuje Getin jest reklamowane jako darmowe pod warunkiem wykonania przynajmniej jednej płatności kartą debetową lub BLIK-iem w miesiącu. Taka pojedyncza płatność gwarantuje, że miesięczny koszt prowadzenia samego konta będzie zerowy. O inne podstawowe usługi nie trzeba się martwić, bo są one bezwarunkowo darmowe.

500 zł za otwarcie konta osobistego i spełnienie wszystkich warunków promocji

500 zł za otwarcie konta osobistego i spełnienie wszystkich warunków promocji

Czy darmowe konto bankowe jest rzeczywiście całkowicie darmowe?

Opłaty za otwarcie opisanego powyżej konta w Getin Banku i jego prowadzenie są rzeczywiście zerowe (pod warunkiem jednej płatności kartą lub BLIK-iem w miesiącu). Jednakże zazwyczaj nawet przy tzw. koncie bez opłat jakieś opłaty są przewidziane i wymagane. Najczęściej są one związane z opłatami za wypłaty z bankomatów obcych w kraju oraz za granicą, wypłaty bądź przelewy za granicą, zlecenia stałe, polecenia zapłaty, wydanie duplikatu bądź wznowienie karty płatniczej, zmianę kodu PIN, wyciągi papierowe. Wszystko to są to jednak głównie opłaty za operacje drugorzędne, z których niekiedy nawet wcale nie musimy korzystać, albo musimy tylko w razie konieczności. Tak więc brak opłat przy operacjach najczęstszych jest niewątpliwie ogromną zaletą kont bankowych.

Podsumowanie

Założenie i posiadanie konta bez opłat jest więc możliwe, aczkolwiek takie wspaniałomyślne prezenty ze strony banków są naprawdę rzadkością. Całkowicie darmowe konto bankowe w praktyce z pewnością nie istnieje, jednak brak opłat za podstawowe operacje też jest atrakcyjne i godne uwagi, zaś odpowiednie korzystanie z konta i zachowanie ostrożności np. przy korzystaniu z karty może pozwolić na faktyczne uniknięcie jakichkolwiek opłat.

  Komentarze 1 komentarz